Белия цвят кухни и мебели като че ли не са много популярни в България. Една от причините може би е че традиционно в България боядисваме стените в по-светли тонове. А белите кухни и мебели изпъкват добре на наситени цветове на стените.
Щe забележите макар и минималното отстояние между окачените шкафове и белия таван. Тъмната сянка, която се получава при това отстояние успешно служи за контрастиращо разделяне между белия цвят на тавана и мебелите. В средата на кухнята е сложен контрастиращ по цвят кухненски остров, чиито нюанси кореспондират с цвета на стените. Лекият, но изящен детайл прави кухнята да радва окото и избягва скучните и дори депресиращи плоски форми на така наречените „модерни“ кухни.
Можем да видим всички гореспоменати принципи приложени и в тази прекрасна кухня. Допълнителна дълбочина на излъчването придават жълто-оранжевите нюанси предавани от вграденото осветление на острова.
Posted by Вяра on август 12, 2010 at 16:41
Впечатлена съм от тези класически кухни в бяло или кремаво. Задължително ли е те да се изработят от масив? Защото ако мога да си позволя кухня от масив, то бих оставила естествения цвят на дървото да се вижда.
Posted by craftsmanbg on август 12, 2010 at 17:06
Този вид кухни не е задължително да се изработват от масив. Може да се комбинира ПДЧ + масив или ПДЧ+ МДФ или шперплат + Масив или + МДФ.
По принцип хубавите и скъпи кухни се правят от масив, най вече от клен, явор или ясен и след това се боядисват. Този вид дървесина е много твърда и здрава, но не се отличава с особена красота на структурата, затова е най-добре боядисан, въпреки че може да се остави и във естествен вид, ако някой би предпочел така. Дъба например е най-добре да се остави с естествената си шарка, като се финишира само с масло, което да подчертае и задълбочи жилите.
Ако обаче цялата кухня е само от масив в естетствен вид, това ще направи излъчването монотонно и подтискащо. Най-добре е да се комбинират боядисанни шкафове с такива с естествена шарка. Ще забележите, че този подход го има и в двете показани по-горе снимки. В първия случай имаме кухненски остров който е с масив в естествен вид. Във втория имаме кухненски остров от масив обработен с цветно полупрозрачно масло, което оцветява, но същото време не скрива естествените жили на дървото.