Градинските къщи и барачки в българския пейзаж са по-скоро изключение и доколкото ги има (обикновено под формата на селскостопански постройки) те най-често повече загрозяват един двор с присъствието си отколкото да го разкрасяват. А една спретната и изискана такава къщурка може да преобрази една градина!
Попаднах на един такъв пример, който бих искал да споделя. Къщичката е собственост на семейство от щата Орегон, САЩ, като хората сами са си направили проекта. Идеята им била да използват постройката за съхранение на градински инструменти и гаражни принадлежности, но в последствие тя се превърнала в главна атракция на градината им, където освен да вършат градинската си работа, те могат да пият чая си, да релаксират, дори да прекарват нощи заедно с внуците си „извън къщи“.
Природните цветове на стените и покрива помагат на къщичката да се слее със зеленината на заобикалящия я двор и я правят хармонична и уютна; стилът, който хората избрали, пък трябвало да се върже с този на голямата къща. Рядко се среща толкова нежна и приветлива постройка, особено с размерите на тази (2,60 х 3,80 м плюс 1,40-метрова веранда). С островърхия покрив и дванайсетте си прозореца, това си е направо цяла къща!
Забележете колко умело са подбрани и съчетани цветовете: кремавото на трима на прозорците и на челните дъски, пастелно зелените шингли, тъмното покривно покритие пак в гамата на зеленото и топлата червена дограма, която добавя четвъртия, ключов нюанс в композицията и бих казал „отваря“ къщичката. С бяла (кремава) дограма на прозорците изгледът на постройката би бил по-студен и не толкова приветлив.
Верандата пък е ценен бонус за всяка градинска къща, където човек може да отпочива и размишлява, да чете, дори да работи всред спокойствието и красотата на градината си. Малкият червеникав фенер над входната врата (заедно с лампата над долния страничен прозорец) дава усещане за топлина и уют. Всичко–от обкрайчването на прозорците и вратата до дизайна на самата врата и подпорките на козирката–е семпло, но изискано, без излишен (и скъп) детайл. Прозорчето на вратата пък допуска в помещението допълнителна светлина и го „отваря“ като типична градинска къща. Шезлонгът и саксиите с цветя допълват чудесната композиция.
С помощта на спускаща се от тавана стълба (която не заема място нито на горния, нито на долния етаж) пък има достъп до подпокривното помещение на постройката, където хората са си направили своеобразна спалня. Идеално място за настаняване на гости за през нощта, за уединяване, или пък кът за игра на децата.
Големият наклон на покрива и добавянето на капандури позволява от подобна малка основа да се извлече много повече ползваема площ. А дървената конструкция пък дава възможност за вграждане на рафтове, шкафове и прочие елементи в стените. Ако се сложи добра изолация, къщата би могла да се обитава целогодишно.
Въобще добре направената и изпипана градинска къща е царицата на един хубав двор. Навремето хората дори са живели в такива къщурки. А и днес в САЩ покрай кризата търсенето на по-малки, скромни и евтини къщи бележи нечуван напредък и за мнозина малкият и спретнат дом на село е за предпочитане пред скъпите многогодишни ипотеки в градовете.
Надявам се снимките на тази къщичка да ви бъдат вдъхновение за вашите собствени дворове и проекти. Докато човек не види подобни красиви творения, то той е бил ограбен. Но пък когато ги види и ги обикне, то всичко по-посредствено в очите му почва да бледнее. На мен подобни гледки ми действат толкова „разчупващо“, сякаш разтрошават закостенелите в мен някогашни груби представи, смиряват ме и ме карат да поревнувам… Цената на една такава къщичка на пръв поглед може да ни изглежда висока, но аз се питам също осъзнаваме ли колко висока може да е цената на нейната липса?
Posted by craftsmanbg on февруари 2, 2010 at 23:26
Това, което аз намирам удивително за една такава къщичка е, че тя може да се изолира с не голяма инвестиция и да се превърне в целогодишно икономично жилище. Просто няма по-евтин начин човек да се сдобие с дом.
Posted by ivan ivanov on март 31, 2010 at 20:08
4udesna e.to4no tova mi trjabva.kolko struva?
Posted by craftsmanbg on март 31, 2010 at 21:57
Здравей Иване,
не знам колко струва понеже не сме я правили ние. Трябва да седне да се смята конкретно и зависи от много фактори, като например – степен на довършване, дебелина на стените и прочие. на теб за какво ти е нужна? За вила, за живеене, или..?