Европейският дизайн винаги е изглеждал по-сух, скован и безличен сравнен с изключително добре развитите дизайнерски традиции на презокеанския си брат. Има една европейска традиция обаче, която държи достойно фронта и какво се крие зад нея можем да открием зад малката дума „chalet“. По дефиниция тази дума означава – планинска постройка в алпийски стил. В тази статия бих искал да ви запозная с този стил и уюта, който се крие зад него.
Характерните черти на архитектурата на chalet са широките стрехи и използването на естествени материали. Смисъла на широките стрехи е да защитава фасадата на къщата от суровото планинско време.
Широките стрехи са винаги полезни за защитата на къщата, но това е особено необходимо, когато имаме фасада от дърво. Широката стреха също защитава и основите на къщата, като отвежда водата по-далеч от тях.
Използването на обшивка от стари (употребявани и естествено състарени) дъски придава уникалност на всяка постройка.
Дървени елементи от състарена дървесина участват и в оформлението на двора.
Интериора е изключително уютен благодарение на комбинацията от дърво, камък и камини изградени от тухли и измазани с глина.
Отворените пространства на интериора правят цялата обстановка изключително наситена и интересна.
Конструкцията на постройката е от масивни, ръчно дялани греди.
Елегантни бели мебели се съчетават много добре с грубата дървена стена.
Големите остъклени стени са проблем за изолацията и отоплението, но дават невероятен изглед към красивата планинска панорама.
Ето защо аз колкото и голям привърженик да съм на добре изолираната къща съм готов да пожертвам част от енергийната ефективност в името на една такава прекрасна гледка.
Една неголяма стая може не само да осигури удобно спане за 6 човека, но това може да стане и със стил.
Дървения интериор може да бъде изключително разнообразен и интересен. Прави ли ви впечатление разликата с характерната дървена ламперия направена по български?
Балансирана с подходящ текстил и аксесоари, дървената обшивка не изглежда еднообразно и потискащо, но уютно и привлекателно.
Интересното е че дори тъмната дървена обшивка комбинирана с тъмен текстил изглежда чудесно, ако се балансира с богато осветление.
Разбира се светъл контрастиращ текстил също е добър избор.
Още един добър пример за илюстрирането на този принцип.
Използването на силен, акцентен цвят също дава много добри резултати.
Забележете уникалната пещ от тухли и глина, как допринася за цялата обстановка.
Тук имаме комбинация между бял текстил и акценти в наситен цвят.
Ако човек бъде оставен в планината в диви условия, тя е сурова и страшна. Но една добре направена планинска къща преобразява нашето съприкосновение с планината.
Мисля, че има какво да научим и взаимстваме от европейския стил „шале“ когато ремонтираме или строим нашата къща в планинско село.
А ако нямате възможност да построите за себе си такава планинска къща, то можете да посетите Австрийския комплекс от хижи тип chalet Bergdorf Priesteregg, където ако можете да прежалите цената от 190-250 евро на вечер ще преживеете тази уникална обстановка на живо.
А ако не можете да си позволите нито едното нито другото, то се надявам, че поне статиите и снимките в този блог разширяват и обогатяват мирогледа ви.
Posted by Anton on февруари 6, 2012 at 14:44
Ще ни кажете ли къде минава комина на тази печка под стълбата.
Posted by craftsmanbg on февруари 6, 2012 at 15:03
Да ви кажа, това остава загадка и за мене. Бая се чудих и оглеждах откъде може да минава този комин и така не успях да разбера. По принцип има печки с хоризонтално горене, където комина се изнася настрани, но и това не успявам да видя да е изнесен настрани някъде.
Posted by милен ковачки. on март 3, 2014 at 10:27
или просто играе фото шопа.
Posted by craftsmanbg on март 3, 2014 at 19:50
Едва ли става въпрос за фотошоп, защото на сайта им се вижда видео на което нещата изглеждат по същия начин. Най-вероятно са под земята тръбите.
Posted by Dora on февруари 6, 2012 at 16:51
Къща мечта! Жалко, че е толкова скъпо в днешно време да се строи къща от дърво.
Posted by craftsmanbg on февруари 6, 2012 at 17:22
За съжаление в днешно време е скъпо да се строи къща от каквото и да било. Причината е че се ползват материали и технологии, които уж са по-добри а се оказва, че създават определени проблеми, които трябва да се решават с още материали и технологии и така в един порочен кръг цената набъбва много.
Ако обаче се върнем към оригиналния начин на строене на нашите предци ще видим, че той далеч не е толкова скъп. Нещо повече всички семейства са имали своя къща и никой не е затъвал до уши в дългове за да има жилище.
Posted by Нина Миланова on февруари 14, 2012 at 11:14
Да, говорихме затова и в поста за малката къща … Лошото е, че българинът започна да мисли, че хубавото е скъпо и затова сътвори толкова кич срещу много пари! Още не може да разбере, че красотата не означва пари, а стил, вкус, усет, … хармония, изчистени линии, култура. Уютът не е в скъпия гранитогрес или в скъпите мебели. Домът не е бетон, стъкла, дърво или тухли… Човекът до теб прави дома, с радостта, която ти дава, домът е душата ни. Може би затова старите майстори вгражали сянката на любима жена в къщата… Кой знае.
Все грешно разбираме чуждия опит и все плащаме скъпо за него…
Ние издигаме в култ Dolce&Gabbana, а италианците – Dolce Vita.
… Е, не е едно и също… Нали? 🙂
Posted by craftsmanbg on февруари 14, 2012 at 22:32
Точно така един дом може да се направи спретнат, уютен и красив – дори с много обикновени и не скъпи материали. Когато човек разбира красотата и знае как да я постигне, това не е въпрос на пари, а на принципи.
Ние се надяваме скоро време да можем да демонстрираме това съвсем нагледно – а именно да направим един мострен малък, уютен и красив дом направен качествено със съвсем достъпни материали, като дърво втора употреба, глина, слама. Веднъж като го направим, ще помогнем на другите хора да се научат как да направят това и за себе си.
Posted by Нина Миланова on февруари 15, 2012 at 20:04
Очаквам я с нетърпение! Предстои ми да реализирам подобна идея в Балкана и вашият опит ще бъде безценен за мен.
А дали сте обмисляли разширение на темите и в посока екстериор – видовете треви и поддръжката им, вертикалната планировка на двора, оригинални идеи за перголи, тенти и пейки, които евентуално и сами да направим? Аз съм прегледала хиляди чужди издания, но имаме нужда и от идеи, които да стъпят повече на традициите ни и да осъвременим с ваша помощ. Лозницата има вековно присъствие в нашия двор и ми се иска да не изглежда… по френски. А когато говорим за къща, каква по-голяма мечта за един градски човек от лозница на двора и пейка под ореха?! 🙂
Мисля, че точно тази идилия ще ни мами тепърва от бетонния град към истинския живот.
С благодарност към вас,
Нина
Posted by Milena on февруари 8, 2012 at 10:13
ЕЕееех, каква красота и топлота. Такава къща не мога да имам, но дали би било удачно да се пренесе дървената ламперия /или обшивка…не съм сигурна/ в един тристаен апартамент. Толкова е студено в къщи, че реших на лято да правя камина, но ако добавя и дърво в интериора би било чудесно.
Posted by craftsmanbg on февруари 8, 2012 at 17:01
Подобен интериорен дизайн може да се направи и в апартамент и ще се създаде същата обстановка. Единственото, което не може да се направи в апартамента е гледката.
Слагането на „дървена ламперия“ обаче не гарантира, че ще се получи същата визия. В нея има много елементи, които не се забелязват с обикновено око, но без тях вместо планинска визия, с дървена ламперия ще се получи типичната чамова визия стил „селска кръчма“.
Posted by Milena on февруари 9, 2012 at 09:12
Точно тази визия тип „селска кръчма“ искам да избегна. Явно няма да стане.
Posted by craftsmanbg on февруари 9, 2012 at 14:08
За да стане първо трябва да се направи проект, където да се заложат необходимите детайли за да се получи тази визия. Ако нещата изглеждат добре на проекта и пасват с желаната визия сравнена със тези снимки, тогава се подбира материал, който да пасне на визията. Обикновено това не е „чамова ламперия от магазина“ – а е добре да е използва друг вид дървесина и да се обработи с масла. Ако се използва елша се постига по ръстикален вид. Може да се ползва явор или ясен. С дъб ще е по-тежко. Въпрос на избор. Иглолистната дървесина (т.нар чам) за да се използва трябва много внимателно да се обработи и да се изработят допълнително обкрайчващи елементи.
Posted by xunap on февруари 8, 2012 at 16:44
Но човек може да си направи малко дървено бунгало с една стая нейде в планината и да ползва тези снимки за вдъхновение. Не е задължително всичко да е огромно. Но пък е добре бунгалото да има подобни големи прозорци. 🙂
Posted by craftsmanbg on февруари 8, 2012 at 16:59
Точно това са и моите мисли. Малко, красиво, икономично и добре направено. Това е бъдещето за обикновения човек.
Posted by Силвия on февруари 9, 2012 at 17:31
Снимките са чудесни, но са от къщи и хижи на богати хора, дори хотели, за които се ползва дизайнер и то не като родните пишман-дизайнери, можещи да скалъпят само интериор (или екстериор) от метал, стъкло и чужди дизайнерски мебели в причудливи или постни форми, в резултат на което скъпарските домове приличат на офиси или чакални в зъболекарски кабинет. Обикновените хора на запад далеч нямат толкова вкус, за да направят сами тези красоти.
Posted by craftsmanbg on февруари 9, 2012 at 18:05
За да се направи добър дизайн не е задължително някой да наема професионален дизайнер. Нужно е самия човек да има визуална култура. В България обаче такава култура липсва защото почти няма хубави неща, които да са постоянно пред очите ни и които да формират тази култура. Това е и една от целите на блога, да показва неща, които да формират качествена визуална култура в читателите. Има няколко прости фундаментални принципа, които ако човек ги схване, той ще получи достатъчна основа за да е в състояние да измисли хубав и хармоничен дизайн. То е нещо като усещането за чистота. Ние нямаме нужда да наемем специалист по чистотата за да ни каже какво означава добре почистена къща.
Ролята на професионалния дизайнер е да предложи извънредни решения отвъд стандартните принципи, които всеки може да усвои и да използва.
Posted by Веско Желев on февруари 15, 2012 at 21:06
Камината не е деистващта виждал съм подобна русия,иначе илюзията е пълна.Много хитро е направена, по въздрасните може би са виждали на времето имаше едни Руски ел крушки във формата на свещ които светеха с пламък.Камината е направена по подобан начин и създава реална илюзия че гори. Обакалях я в продалжение на час и през цялото време мислих че гори истински, не вероятни са.
Posted by craftsmanbg on февруари 16, 2012 at 01:29
Във видеото на сайта казват, че огъня си е съвсем истински, а не че е имитация.
Posted by Doncho Momcharov on февруари 26, 2012 at 17:49
Комина минава предполагам под земята.Така са направени комините на нашия завод за стъкло в Сливен.
Posted by jordani on февруари 9, 2014 at 16:25
точно така комина минава под земята и излиза извън къщата през стена а не през покрив, само и долепен комина до външната стена. Така и самият димоотвод топли пода. На всички пилчарници с отопление на твърдо гориво комините са по земята и накрая излизат от сградата. така топлят пода а не горе въздуха.
Posted by Andrej Iwanow on декември 17, 2014 at 15:00
Човек е голям, колкото са големи мечтите му !!!!