На запад подобни големи имоти, заобиколени с обширна земя около тях, обикновено ги наричат „ранчо“, макар за нас тази дума да предизвиква по-скоро асоциации с наличието на земеделска и животновъдна дейност в имението. Но в случая ще имаме възможност да се насладим визуално на една малко по-модернистична форма на селско ранчо, както бива наречен този имот, разположен на широко сред планински район на щата Юта, в близост до река.
И ако вече се чудите за какво ли ни е да разглеждаме някакви красиви имоти за милиони, то нека просто се абстрахираме от размерите и да се вглеждаме преди всичко в стила, в детайлите на интериора и екстериора, в умело подбраните цветове, за да извлечем ценни идеи за това как един провинциален имот може успешно и хармонично да се впише в природата около него. Да не говорим, че дори и в малка България е пълно с много „палати“, издигнати сред нашата не по-малко красива природа, и в планински, и в равнинни райони, но които очевидно са лишени от стил и просто изглеждат безвкусно и сякаш изобщо не са си на мястото.
И така нека да се върнем на тази чудна, спретната къща, чийто разчупен дизайн сякаш е създаден, за да внесе красотата на природата в екстериора и интериора на дома.
На първо място си струва да се обърне специално внимание на това, че подходящата цветова палитра допринася изключително много за хармоничното вписване на една къща сред околната природна среда. Цветовете в дизайна на къщата са вдъхновени от природата наоколо – различни вариации на синьото, взети от небето и реката, варовикови оттенъци от околните планини, зелени, кафяви и златисти цветове, почерпени от поляните и дърветата около къщата.
Естествените материали като дърво и камък са съчетани помежду си в разнообразни комбинации и са основен конструктивен и декоративен елемент в тази удобно разположена сред хълмовете къща.
Текстилните елементи също са подчинени на цветовата палитра и допринасят за усещането за уют и провинциален дух. Едва ли има нужда да споменаваме, че за да усетим максимално хармоничната връзка между провинциалната къща и природата около нея, то е необходимо да си създадем подходящ уютен външен кът за почивка.
И разбира се, тази голяма къща има няколко такива места:
Можем да се спрем малко по-подробно на екстериорните детайли от фасадата на къщата. Сградата изглежда доста разчупена, сякаш е цял комплекс от малки къщички, долепени една до друга. И би могла да бъде добро вдъхновение за някой, който ще строи почивен комплекс или малък хотел:
Въпреки че на фасадата на къщата преобладава фиброциментовият сив сайдинг, той не изглежда никак скучен, бивайки разнообразен с открояващ се син сайдинг в една част от сградата, както и с красиви архитектурни детайли като широки дървени колони, декоративни тримове около прозорците, както и дървени подпори от дугласка ела под козирката над гаражната врата. Външното осветление също внася приятна топла нотка сред студената цветова гама на фасадата.
Масивните колони и подпори са екстериорни елементи, типични за подобни планински и рустикални архитектурни стилове.
Тук можете да видите по-детайлна снимка на подпорната конструкция на стрехата над гаражната врата:
В останалата част от статията ще можете да разгледате някои от най-хубавите стаи и интересни интериорни детайли на провинциалния дом.
В дизайна на дневната отново виждаме използването на камък и дърво, по подобие на екстериора:
Малко студено изглежда като че ли, но предполагам че зависи и от снимката. Ето още един изглед на стаята вечерно време:
Аз лично от фотография не разбирам, но като цяло особено за интериора ми се струва, че 2 снимки на една стая могат да предадат реалността коренно различно, и в положителна, и в отрицателна посока.
Не знам за вас, но след всичко до тук на мен лично кухнята ми изглежда неочаквано твърде модерна, и не пасва много на идеята за „имение в провинцията“. Може би малко повече класически нотки щяха да са по-уместни, най-вече в дизайна на шкафовете… Иначе цветово и кухнята е решена в същата цветова гама като цялата къща.
Сините плочки над плотовете кореспондират на сините елементи в дневната, която е в едно отворено пространство с кухнята и трапезарията:
Банята също е в натурални земни цветове, съчетани със сиво-сини нюанси:
Спалнята на родителите се радва на собствена веранда и макар и малко тъмна, изглежда като уютно място за почивка:
Стаята за гости също носи елементи от стила на къщата.
Още една дневна завършва богатия снимков материал от имението:
Надявам се, че сме ви били полезни с тази „обиколка“ из една модерна провинциална къща и че сте открили за себе си неща, които да ви послужат за вдъхновение и идеи.
Posted by Niko Piko on август 13, 2012 at 18:02
Здравейте, отново чудесна статия, за което ви благодаря! 🙂
Следя вашият Блог с огромен интерес.
Чудех се дали скоро ще имаме нова статия за “Дървени къщи с монолитна гредово редова конструкция“ с повече и по-задълбочена информация за стоителнителните материали и технологии.
Благодаря ви.
Posted by craftsmanbg on август 13, 2012 at 18:36
Здравейте,
В момента в блога имаме 3 основни статии посветени на техническата част за правене на дървени къщи, като сумарно под тези три теми имаме близо 600 коментара с много допълнителна и подробна информация. Тези три теми са следните:
1. Дървените къщи в българската реалност – I
2. Дървените къщи в българската реалност – II
3. Евтини дървени и сглобяеми къщи
Извън формата на коментарите предполагам ще пускаме нови теми, но това ще са теми свързани с разработките, които мислим да правим. Целта на тези разработки е да се върне строенето на къщи отново в рамките на бюджети, които са посилни за средната класа при това без затъване в дългове.
Извън формата на блога започваме да провеждаме теоретично-практични курсове, които да поставят основи на разбиране за всеки, който иска да си построи или да наеме някой да му построи дървена къща.
Posted by Katerina Dimitrova on август 14, 2012 at 07:39
Страхотна статия, следя блага с агромен интерес!
Posted by vladovbg on август 22, 2012 at 14:34
О, това е истинска фантазия!
Posted by Ellie on януари 13, 2015 at 11:44
Iskam da postroia takova rancho v Bulgaria. Kak stoi tam vaprosa sas stroene kashta za jiveene na zemedelska zemia ili zemia izvan regulazia. Triabva li da se promeni statuta ili moje da se stroi bez smiana.
Posted by craftsmanbg on януари 13, 2015 at 16:02
За да строите върху земеделска земя, трябва или да се смени статута и да платите да докарване на ток и вода или имате право да строите до 35 кв.м стопанска постройка без смяна на статут.