Изминалата година беше най-бурната и динамична година в нашето занаятчийско и професионално развитие. Случиха се изключително важни и ключови неща, положиха се крайъгълни камъни, които ще са отправна точка на цялото ни бъдеще.
Никое професионално развитие обаче не може да претърпи сериозен напредък, без да бъде подкрепено от съразмерно и паралелно философско развитие на фундаменталните възгледи и водещите концепции. Занаята и професията са функция на цялостния мироглед на човека и обществото, дори и в случаите, когато изглеждат напълно несвързани.
Обръщайки се назад, аз мога с благодарност да отчета сериозното израстване, през което преминахме през изтеклата година. Не израстване по смисъла на бездушната икономическа наука, която се интересува само от набъбващите цифри на оборотите и печалбите, но израстване на мирогледа, вдълбочаване на основите и разширяване на перспективите и визията. Все неща, които имат много по-голяма тежест, значимост, дълготрайност и способност да формират бъдещето ни и от най-мечтаното набъбване на банковите сметки.
Наскоро четох едно изказване на византийски съветник на императора, който казал – „Българите са народ, който счита, че светът е отворен за тях, няма нищо, което да поискат и да не могат да постигнат.“ Тъжното е, че след толкова години нещата са се обърнали напълно на обратно – българите са станали народ, който счита, че света е затворен за тях и нищо не могат да постигнат. В края на 2012-а година аз съм благословен с това да мога да се идентифицирам много повече с решителността на ония българи от старо време, вместо с песимизма и апатията на съвременните.
Съвременното българско общество е толкова отслабено, предадено, обезверено, обезличено и положено върху толкова гнили основи, че то е на път да се самоунищожи. Разбира се, то не прави изключение в процеса на развала и разпад. Този процес е не само локален, но и глобален, засягащ цялото западно и про-западно общество и народи, поради което е неизбежно да станем свидетели и на глобални и на локални сътресения и катаклизми. Съседна Гърция е вече в родилни болки и никой не знае какво ще се роди от тях.
Ще каже някой, това е блог за занаяти, за красота в дома, за дървени къщи – какво общо имат горните неща с темата на блога? Те имат всичко общо, защото начинът, по който работим, начинът, по който строим, начинът, по който подреждаме, организираме и екипираме нашия дом е пряко свързан с това дали ще сме готови да преминем през турбулентните времена, които са вече върху нас.
Начинът на строителство и начинът на живот винаги са били свързани с реалните условия, в които хората са се намирали през различните вековете и различните географски ширини. Глобализацията, която разчита на доставка на жизнени ресурси от другия край на света, е една изключително неустойчива концепция на съществуване. Тя е измислена да обслужва интересите на мултинационалните корпорации и е напълно в ущърб на малкия човек и малкия бизнес. Устойчивото развитие винаги е било базирано на локални, местни ресурси. Там, където е имало гори, се е развивало дърводелството, строителството и лова. Където е имало скали и камъни, се е развивало каменоделството, където е имало добра глинеста почва, се е развивало грънчарството. В Стара планина къщите са строени с дъб и бук, докато в Родопите с иглолистен материал. Начинът на строителство, техническите похвати, архитектурните детайли, всички те са замислени в синхрон с местните ресурси. В Швеция, където е изобилно на иглолистни гори, дървеният сайдинг е вертикален с дълги дъски без снадки, стигащи чак до стрехата, в нашия Балкан дървеният сайдинг е хоризонтален с къси дъсчици, прекъснати с разделителна греда, защото от дъб и бук не можеш да изкараш дълги и прави дъски, както е възможно от бял бор и смърч. Изолацията на къщите не е била с Rockwool вата, идваща от Дания, или стиропор, произведен от нефт, идващ от Близкия Изток, а със слама и кал, идващи от съседната поляна и от задния двор.
Ако искаме да оцелеем в предстоящите бурни времена, ние трябва да се научим отново да зависим от местните ресурси, а не от технологии и материали, които ни правят зависими от една крайно неразумна и нестабилна икономическа система. Усвояването на местните ресурси ще изисква съживяване на местните занаяти. Занаята по своята същност е изкуството на превръщането на естествените местни ресурси в полезни продукти, които са жизнено необходими на местното общество.
И ако все пак имаме някаква полза от глобалното общество, то това е глобалната комуникация и свободното споделяне на знания, опит и идеи между хората от всички народи. За много кратко време, без никакви допълнителни разходи, човек може да намери свободна информация за това как да направи практически абсолютно всичко, свързано със земеделието, занаятите, изкуствата и въобще всички онези неща, които са ни необходими да знаем, за да превърнем собствените си местни ресурси в жизнено необходими продукти.
Продукти, които ще послужат не само на собствените ни нужди, но и ще станат основа на малки и стабилни местни бизнеси, които ще съживят запустелите села, където като скрити и непотърсени съкровища лежат презрените и забравени от днешното общество местни ресурси.
Аз не съм почитател на маите и тяхната култура, бидейки известна не само с прецизните календари, но и с жестоките човешки жертвоприношения на кръвожадните им божества, но ако календарът им е все пак верен и съвсем наскоро е завършил един астрономически цикъл и е започнал нов, то аз няма да се учудя, ако този нов цикъл няма да е точно този на завръщане към основите, завръщане към оригиналните ресурси и към стабилната първична мъдрост и изоставяне на съвременните постановки, които са довели цивилизацията до ръба на пропастта и на масовата шизофрения.
Аз лично се чувствам на прага на ново начало, време на откривателство и съзидание, които обаче няма да се случат на фона на безоблачно небе, но по-скоро сред големи препятствия и борби. И ако вие се чувствате по същия начин, може би ще имаме много какво да си кажем през следващата година и в този блог и отвъд него. Всичко, което споделям в тази статия ще има пряко влияние върху развитието на блога през идващата година.
Искам да благодаря на всички, които тази година участваха в блога със своите въпроси, коментари, споделена информация и предложения, както и на всички които участваха в първия курс за дървени къщи. И най-вече искам да благодаря на Бога, на Когото дължа моето здраве, ресурси, вдъхновение и проницателност.
Останете с мир и бъдете готови за всичко, което предстои.
Искрено ваш,
Craftsmanbg
Posted by Maximus Decimus Meridius on декември 29, 2012 at 08:37
Точно в десетката!
Posted by Svetlana N. Bakalova on декември 29, 2012 at 13:40
Желая ви от сърце нови творчески успехи през новата 2013 година. Радвайте ни с идеите си за красив и уютен дом. Бъдете живи и здрави!
Posted by lyubomir59 on декември 30, 2012 at 02:49
Честита Коледа !
Супер сте! Открих Ви преди няколко дни и от тогава в други сайтове не съм влизал. Продължавайте все така. С най-добри пожелания и весело посрешане на 2013г.
Posted by Мария Апостолова on януари 2, 2013 at 13:19
Честита Новата 2013 година!
С пожелание за здраве и успехи в чудесното начинание да просвещавате и възпитавате в красота. Твърдо вярвам, че вие сте едни от хората благодарение на които България ще тръгне макар и бавно нагоре.
Posted by Димитър on януари 2, 2013 at 22:18
Честита Нова Година и от мен и хайде да правим вече някоя къща, че се схванах вече от зимно бездействие.
Posted by craftsmanbg on януари 3, 2013 at 02:00
Ааа как така бездействие, ние 3 тезгяха направихме зимъска. Зимата е за това, палиш печката – свираш се в работилницата на топло и започваш да твориш. И като сътвориш това онова, после ще имаш и какво да снимаш.
Posted by Ани Георгиева on март 14, 2013 at 21:54
Много съм впечатлена. Благодаря. Това са и моите мисли и чувства.
Прекрасен сайт, почти година вече го чета с удоволствие
Posted by Валерия Петрова on април 2, 2013 at 23:44
Чудесна статия!!! С огромно удоволствие я прочетох, както и коментарите към нея! Следя блога от доста време и много, много харесвам и уважавам идеите, които споделяте. Радвам се, че ви има и ви желая успешното им прилагане в практиката! Не съм строител, нито имам възможност в близко бъдеще да си построя къща, но пък отдавна мечтая за такава и във вашия блог намирам страшно полезни съвети, и с радост ги споделям с приятели и познати.
Posted by Александра Проданова on април 25, 2013 at 12:09
Няма по-въздействащи думи от искрените. Благодаря ви 🙂
Posted by Eлица on май 20, 2013 at 12:35
Заставам 100 % зад казаното, препоръчвам филмите Garbage warrior и Collapse във http://www.kolibka.com . Чакам с нетърпение дати за курсове, защото няма много време!